Про дефініції “Business” і “бізнес” та їх вплив на дослідження і розвиток інформаційних hi-tech
В області автоматизації інформаційної аналітичної роботи у некомерційних сферах ділової діяльності велику шкоду нанесло неправильне тлумачення терміну “business”. Тому у даній публікації розглядається зміст цієї дефініції та її відмінність у суспільній свідомості на пострадянському просторі від дефініції “бізнес” (українська мова) або “бизнес” (російська мова).
У 1958 р. науковий співробітник компанії IBM Hans Peter Luhn (Ганс Петер Лун) у статті “A Business Intelligence System” від свого імені ввів дефініцію “Business” – це система діяльності для досягнення цілей у будь-якій із сфер: наука, технологія, торгівля, промисловість, правова діяльність, урядова діяльність, оборона, і так далі. Дефініцію “Business” H. P. Luhn визначив для того, щоб показати можливі ділові сфери застосування запропонованої автоматизованої інформаційно-аналітичної системи управління документами, яку він позначив як “A Business Intelligence System”.
На жаль, терміни “бизнес” (рос. мова) або “бізнес” (укр. мова) у радянський і пострадянський час асоціювалися у свідомості багатьох людей лише з комерційною діяльністю і викликали негативні емоції. Така ментальність після 1990-го року блокувала реалізацію, дослідження і розвиток відповідних концепцій, технологій і засобів автоматизації ділової інформаційної аналітичної роботи у багатьох сферах некомерційної діяльності.
У теперішній час синонімом терміну “бізнес-аналітика” (“Business Analytics”) справедливо стає термін “ділова аналітика”. Проте, цим терміном у багатьох випадках замінюють термін “Business Intelligence”, що також викликає серйозні проблеми для реалізації, дослідження і розвитку відповідних концепцій, технологій і засобів. Відповідні проблемні питання передбачено розглянути у наступних нотатках.
Для кращого розуміння змісту дефініції “Business” у сфері Business Intelligence (BI) і Knowledge Management System (KMS) та у сфері автоматизації інформаційної діяльності у цілому можна додатково розглянути такі статті:
– Luhn H. P. A Statistical Approach to Mechanized Encoding and Searching of Literary Information / H. P. Luhn // IBM Journal of Research und Development, 1, No. 4, 309 (October 1957);
– Luhn H.P. A Business Intelligence System / H. P. Luhn // IBM Journal of Research and Development. Volume 2, Issue 4, October 1958, p.p. 314-319;
– Luhn H. P. The Automatic Creation of Literature Abstracts / H. P. Luhn // IBM Journal of Research and Development, 2, No. 2, 159 (April 1958).
Також, ці питання висвітлені у друкованих авторських роботах з 2006 р., для прикладу:
– Круковський І.А. Узагальнена архітектура системи підтримки прийняття рішень на основі Business Intelligence у розширеному тлумаченні / І.А. Круковський // Вісник ЖДТУ. – 2010. – Вип. 2 (53). – С. 103-111. http://archive.nbuv.gov.ua/portal/natural/VZhdtu/2010_2_1/14.pdf.
Залишити відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.