Енергетика – це один з основних ринків TRACE MODE . Близько 30% всіх впроваджень системи припадає саме на цю галузь. На базі цієї SCADA-системи розроблені сотні АСУТП для генеруючих об’єктів (ТЕЦ, ГРЕС, РТС), ОВК АСДУ для електричних компаній і мереж, для комунальної енергетики (РТС, ЦТП, теплові мережі) і для промислових підприємств (котельні, власні енергогосподарства).
Під управлінням TRACE MODE ® успішно працюють:
- ОВК АСДУ регіональних енергокомпаній компаній України ;
- АСУТП енергоблоків ТЕЦ ;
- САР енергоблоків ;
- АСУ ТП котлоагрегатів ;
- АСДУ електричних мереж обленерго ;
- АСКОЕ (автоматизована система комерційного обліку електричної енергії) та АСТОЕ ;
- АСУТП химводоподготовки ;
- АСУТП вібродіагностики ;
- АСУТП муніципальних РТС і ЦТП.
Серед користувачів TRACE MODE в енергетиці такі великі енергетичні компанії України як :
- Вінницяенерго ;
- Роменський РЕМ , Сумиобленерго ;
- Севастопольенерго .
Багато великих промислових підприємств України використовують TRACE MODE для автоматизації власних енергогосподарств . Серед них :
- Запорізький Алюмінієвий комбінат ;
- Запоріжсталь ;
- Запорізький залізорудний комбінат і багато інших.
Джерело: http://www.tracemode.ua/apps/power/
Інтегрована телемеханічна АСДУ і АСКОЕ ВАТ “Сумиобленерго” на прикладі Роменських електричних мереж
ВАТ “Сумиобленерго” одна з найуспішніших обласних енергопостачальних компаній України . 75 % акцій компанії належить приватним власникам , 25 % – державі. Керівництво компанії надає величезного значення впровадженню новітніх систем автоматизації телемеханіки , управління та обліку . За словами глави правління ВАТ “Сумиобленерго” Геннадія Зайкова : «Технічна переоснащення мереж є головним елементом роботи обленерго , без цього неможлива система якісного обслуговування споживача».
У 2000 році керівництво ВАТ “Сумиобленерго ” прийняло рішення про створення інтегрованої АСУТП енергопостачальної компанії , що включає в себе три підсистеми:
- телемеханіка ( АСДУ) ;
- технічний облік електроенергії ( АСТОЕ ) ;
- комерційний облік ( АСКОЕ) електроенергії.
Пропонована інтегрована система телемеханіки обласної енергопостачальної компанії являє собою сукупність АСУТП її структурних підрозділів – філій , підприємств районних електромереж ( РЕМ) , територіально розподілених в рамках адміністративного розподілу області. Для випробування нового підходу було прийнято рішення розробити пілотний проект для однієї з районних електромереж ВАТ ” Сумиобленерго ” ( Роменської РЕЗ ), а далі тиражувати його для досягнення основного результату – створення інтегрованої системи телемеханіки та управління обласної енергопостачальної компанії.
Перша частина системи телемеханіки , яка працює під контролем SCADA TRACE MODE у ВАТ “Сумиобленерго” , з’явилася в 2002 році. Розробником системи виступила компанія НП КП « Перетворювач » (м. Суми , Україна ) . Компанія « Перетворювач » є авторизованим системним інтегратором AdAstrA Research Group , Ltd на Україні з 1999 року і займається створенням автоматизованих систем телемеханіки електромереж з використанням SCADA системи TRACE MODE .
Перший проект – Автоматизована система обліку теплоенергії ВАТ “Сумиобленерго” – НП КП Перетворювач розробив в інструментальному середовищі SCADA TRACE MODE 5 як частина інтегрованої АСУТП Роменської електромережі . Але після виходу нової шостої версії SCADA TRACE MODE в 2004 році , керівництво НП КП Перетворювач прийняло рішення продовжити розробку пілотного проекту в новій версії і далі в своїх проектах спиратися тільки на неї.
Автоматизованим телемеханічним управлінням з диспетчерського пункту Роменської електромережі охоплені 14 підстанцій класу 110/35/10 кВ , розташовані на території ВАТ «Сумиобленерго ». З урахуванням того , що велика частина таких підстанцій обслуговується дистанційно , постало питання про охорону їх майна . Для виявлення несанкціонованих спроб проникнути на територію підстанцій , розкрити приміщення було прийнято рішення встановити охоронну сигналізацію. При будь-якій спробі проникнення сигнал тривоги негайно передається диспетчеру через штатну систему телемеханіки .
Інтегрована телемеханічна АСУТП Роменської електромережі складається з наступних підсистем:
- АСДУ енергопостачальної компанії ВАТ « Сумиобленерго» ;
- АСТОЕ – технічний облік електроенергії;
- АСКОЕ – комерційний облік електроенергії;
- функціональної підсистеми ПАІР ;
- охоронної сигналізації;
- телемеханічної підсистеми передачі даних.
Апаратний рівень нової АСУТП включає в себе:
- 170 приладів телемеханіки ПЦ 6806 (ТОВ « Електромеханіка », м. Воронеж , РФ);
- 30 електронних лічильників СЕТ- 4ТМ ( «НВО ім. М.В. Фрунзе », м. Н. Новгород) ;
- 23 лічильника диференціального обліку електроенергії Лендіс енд Гір ( виробник L and G , Швейцарія ) і SL 7000 ( виробник Actaris , Франція ) ;
- Зв’язок з обладнанням телемеханіки здійснюється через OPC -сервери , спеціально розроблені фахівцями НП КП “Перетворювач” для зв’язку з TRACE MODE 6 .
В якості системи передачі даних використані дві , новостворені радіомережі , що працюють в діапазоні 400 мГц , швидкість передачі в радіоканалі 19 , 2 кб / с і DSL- лінія зі швидкістю передачі 2 мб / с.
У інтегрованій системі телемеханіки Роменської електромережі використані наступні програмні модулі SCADA TRACE MODE 6 :
- Double Force МРВ + 6 для Windows на 64000 каналів;
- ДокМРВ + 6 для Windows на 64000 каналів;
- глобальний сервер документування на необмежену кількість шаблонів ;
- NetLink Light ;
Операторський рівень системи телемеханіки Роменської електромережі представлений станціями з інтуїтивним графічним інтерфейсом , створеним в інтегрованому середовищі розробки TRACE MODE 6 . На моніторах комп’ютера в реальному часі виводиться інформація про стан електричного обладнання підстанцій , параметрах електроенергії , режимах споживання.
За словами директора компанії « Перетворювач » Арбузова В.В.: «Номенклатура виконавчих модулів SCADA / HMI і SOFTLOGIC -системи TRACE MODE 6 забезпечує можливість створення верхнього рівня інтегрованих і розподілених АСУ ТП і АСКОЕ обласних енергопостачальних компаній» .
Важлива частина нової інтегрованої АСУТП Роменської електромережі на основі SCADA TRACE MODE представлена ??в підсистемі АСКОЕ , що отримала назву « Периметр ». Система призначена для організації автоматизованого обліку і диспетчерського управління споживанням електроенергії для виробничих потреб по окремих ділянках і по підприємству в цілому і дозволяє в реальному часі визначати поточний розподіл , споживання електроенергії та потужності , а також їх інтегральні значення. Нова АСКОЕ під управлінням SCADA TRACE MODE проводить прийом і обробку інформації, що надходить від первинних вимірювальних пристроїв , комерційний облік електроенергії та візуалізацію даних на екрані комп’ютера в зручному для диспетчера вигляді.
Основні функціональні завдання АСКОЕ ВАТ « Сумиобленерго» полягають у наступному:
- розрахунок кількості електроенергії , що надійшла в електромереж ВАТ « Сумиобленерго від суб’єктів оптового ринку електроенергії ( ОРЕ) ;
- визначення кількості електроенергії , відпущеної з електромереж ВАТ « Сумиобленерго» суміжним суб’єктам ОРЕ ;
- облік величини перетоків електричної енергії через електромережі ВАТ « Сумиобленерго» ;
- визначення кількості електроенергії, яка використовується на власні потреби для забезпечення прийому , віддачі і перетоків електроенергії;
- розрахунок технологічних втрат електроенергії в електромережах та на обладнанні підстанцій , що виникають при прийомі , віддачі і перетоках електроенергії.
На апаратному рівні АСКОЕ Роменської електромережі застосовані електронні лічильники електроенергії « Indigo +», « SL -7000 Smart » і «Енергія » ТОВ ВКФ « Телекарт ». Зв’язок між нижнім рівнем АСКОЕ та SCADA TRACE MODE здійснюється через OPC -сервери , розроблені фахівцями НП КП Перетворювач .
Технічні рішення , що застосовуються при побудові інтегрованої телемеханічної АСУ ТП Роменської електромережі отримали позитивну оцінку керівництва “Сумиобленерго” . На початку 2007 року проект був зданий в промислову експлуатацію.
“Цей проект робиться на перспективу , – каже керівник проектів SCADA і ВОЛЗ у ВАТ “Сумиобленерго ” Звязкін В.І. – і наскільки ефективним і доцільним буде роменський досвід для решти РЕЗ , покаже майбутнє. Хоча вже в поточному році запланована розробка двох аналогічних проектів для Конотопського і Охтирського РЕЗ. На Роменський РЕМ покладена нелегка , але почесна задача підтвердити правильність обраних технічних рішень при створенні єдиної системи автоматизації управління розподільними електромережами , забезпечити її тривалу і ефективну роботу.
Джерело: http://www.tracemode.ua/apps/power/electroset/electroset_res/